DEGUSTUJEMY

PARALLÉLE 45 OD PAUL JABOULET AÎNÉ

W 1834r Antoine Jaboulet założył winnicę, która zdobyła szacunek i uznanie na całym świecie. Dziś pełna nazwa, posiada imię starszego syna Paula. Maison (dom) rodziny Jaboulet zalicza się do najznakomitszych winnic Doliny Rodanu, a co za tym idzie na świecie. Jedną z oznak uznania, była przynależność do stowarzyszenia firm rodzinnych Premium Familie Vini PFV, które do dziś pozostaje wyjątkowe w świecie wina, a prawdopodobnie także w szerszym świecie biznesu. Przekracza granice geograficzne, zachowując wspólne powiązanie biznesowe, własności winnic i produkcji wina.

Stowarzyszenie założyli Robert Drouhin i Miguel Torres, którzy zauważyli, że nie tylko łączy ich przywiązanie do doskonałości i tradycyjnych wartości produkcji wina, ale również napotykają na wiele podobnych problemów biznesowych.

Ich rozmowa zainspirowała pomysł corocznego spotkania i założenia w 1991r  PFV podczas którego wybrana grupa przedstawicieli wiodących rodzin winiarskich mogłaby dzielić się swoim talentem i wiedzą w dążeniu do większej doskonałości.
W 2006r rodzinna firma  Maison Paul Jaboulet Aîné, została sprzedana firmie rodziny Frey, co doprowadziło do jej wyjścia z PFV.

Z lekkim niedosytem historycznym, ucieszyłem się, z możliwości degustacji etykiety Jaboulet z certyfikatem BIO – Agriculture France. Ten kupaż grenache, syrah i mourvedre przyniósł mi, dużo przyjemności podczas spotkania z przyjaciółmi,. Wino zachowało ciekawą historyczną etykietę. Zachęca do uruchomienia wyobraźni o smakach pierwszych win z Hermitage, Crozes-Hermitage, Cornas, Saint-Péray, Saint-Joseph, Condrieu czy Côte- Rôtie i Châteauneuf-du-Pape.
Parallèle 45 Paul Jaboulet Aîné zawdzięcza swoją nazwę od położenia geograficznego, Parallèle 45 przechodzi obok Domu Jaboulet w Côtes du Rhône.
Przyjemne, świeże, dobrze zbudowane, o mocnych aromatach czarnych owoców i przypraw. Na ustach czuć jego gęstość, finisz lekko pikantny i długi. 

PRODUCENT: Maison Paul Jaboulet Aîné
KRAJ: Francja
REGION: Dolina Rodanu
SZCZEPY: Grenache Syrah Mourvedre
ROCZNIK: 2016
DOSTĘPNOŚĆ: Katowice Delikatesy SKARBEK

Rafał Walczak

komentarzy 6

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *