DEGUSTUJEMY,  WIEDZA O WINIE

TEJO

Od kilku lat trwa odbudowywanie dobrej reputacji win z Portugalii. Regulacje, dopłaty unijne, uszanowanie tradycji, wykorzystanie dwóch stref klimatycznych (północ, południe), staranny marketing, ale przede wszystkim różnorodne i jakościowe, od dobrych po bardzo, bardzo dobre… wina z Portugalii cieszą się sympatią wielu konsumentów na całym świecie.

Wielu zwolenników wina Portugalskiego, przybywa dzięki profesjonalnej promocji regionu Tejo. Andrzej Strzelczyk, dwukrotny Mistrz Polski Sommlierów stał się twarzą win z Tejo, przemierzając kraj z degustacjami tak dla profesjonalistów jak i dla sympatyków kultury wina. Gdzie jest Tejo? Rzeka wypływająca z Hiszpańskich Gór Iberyjskich, dopływa do Atlantyku pod Lisboną. Rejon ostatniego odcinka, nosi nazwę rzeki, dawniej znany jako Ribatejo.

Tak więc, region Tejo znajduje się w samym sercu Portugalii, kilka minut jazdy od stolicy Lizbony. Mając bogate dziedzictwo, zdobywa serca turystów bogactwem historycznym. Skarby zabytków dokumentują dzieje, tego małego, ale jak że zasłużonego w rozwoju cywilizacji kraju. Dowody przeszłości od rzymskich ruin i gotyckich zamków, po klasztory manuelińskie i średniowieczne wioski na wzgórzach. Dziś Tejo, jest też znane jako kraina winnic i gajów oliwnych, lasów korkowych, bydła Mertolengo i słynnych koni Lusitano. Okoliczne równiny i brzegi rzeki są idealnym terenem do uprawy rodzimych winogron z Portugalii. Uprawa winorośli ma głębokie korzenie w Tejo i jest uważany za jeden z najstarszych regionów produkujących wino w tym kraju. Winnice zdobią brzegi rzeki Tejo (Tagus po angielsku) od czasów rzymskich, a wpływ dawnych kultur uprawy winogron jest widoczny w wielu reliktach architektonicznych rozsianych po krajobrazie. Dbając o jakość i równowagę, wina Tejo są jednymi z najbardziej żywych i niedrogich win produkowanych obecnie w Portugalii. Region oferuje różnorodną gamę stylów odpowiadających wielu gustom i budżetom. Choć nie brakuje międzynarodowych tuzów w uprawach Portugalii, rodzimi enolodzy dbają o rdzenne szczepy. Rodzime czerwone winogrona Tejo to odważny Touriga Nacional – najsłynniejsza portugalska odmiana – a także Trincadeira, Castelao i Aragones. Aromatyczne Fernao Pires i tętniące życiem Arinto produkujące jedne z najbardziej orzeźwiających białych win w regionie. Te rodzime winogrona kwitną w ciepłym klimacie na złożonych glebach, zachowując przy tym wysoką naturalną kwasowość, w efekcie czego otrzymujemy zrównoważonych wina o wyraźnych cechach owocowych. Terroir regionu jest głęboko określony przez samą naturę rzeki. Szerokość i siła nurtu w zasadniczy sposób wpływa na glebę i klimat regionu, tworząc trzy odrębne strefy produkcji wina: Bairro, Charneca i Campo.

Bairro

Obszar Bairro znajduje się na północ od rzeki Tejo. To wyżyny, składające się z pagórków i równin bogatych w wapienne i gliniaste gleby. Dalej na północ połacie ziemi zawierają złoża łupków, zachęcając winorośl do zapuszczenia głębszych korzeni.

Charneca

Na południe od Tejo znajduje się strefa Charneca. Charneca to suchy, płaski obszar naznaczony ubogimi, piaszczystymi glebami, które zmuszają winorośl do walki, a tym samym produkują bardziej złożone, owoce. W tej strefie wyższe temperatury zmuszają winogrona do dojrzewania szybciej niż w pozostałej części regionu Tejo.

Campo

Campo leży wzdłuż krawędzi brzegów rzeki Tejo. Jej bliskość sprzyja złagodzeniu klimatu, łagodząc temperatury i przyczyniając się do owocowości i ogólnej świeżości win. Gleby aluwialne tych równin, zapewniają dobry drenaż w obszarze.

Ambitni producenci wina w Tejo stawiają sobie jakościowe cele. Przyświeca im dziedzictwo Starego Świata łącząc je ze świeżym, przyszłościowym podejściem do zadań enologii.

Trzymamy kciuki .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *