DEGUSTUJEMY,  INFORMACJE BRANŻOWE

Morawy

Powoli rośnie w Polce świadomość, że Czechy to również kraj winiarski… Południowa granica Czech z Austrią usiana jest winnicami o nieprzerwanej, kilku pokoleniowej tradycji. Nie dziwi więc Morawska reprezentacja na XVII targach Enoexpo w Krakowie. Zaznaczyć trzeba, że nasi południowi sąsiedzi mają dwa regiony winiarskie: pierwszy – republiki Czeskiej , drugi – Morawski… należy o tym pamiętać, zwiedzając winnice południowych Czech – prosimy o morawskie wino!!

Morawy to region wina zarówno białego, jak i czerwonego, pod względem powierzchni winnic i wielkości produkcji, mówimy o dominacji południa, gdyż Morawski region to 95% areału upraw. Warto spróbować białych win, Ryzlink vlašský (austr. welschriesling), Ryzlink rýnský (riesling reński), Rulandské bílé (pinot blanc), Neuburské (neuburger), Tramín (traminer, gewürztraminer), Sauvignon blanc, Chardonnay, Rulandské šedé (pinot gris), Muškát moravský, Müller Thurgau, Veltlínské Zelené (austr. grüner veltliner), a także morawską specjalność: Pálava. Koniecznie trzeba również skosztować któregoś z gatunków win czerwonych: Svatovavřinecké (saint-laurent), Frankovka (limberger, austr. blaufränkisch), Zweigeltrebe, Modrý Portugal (blauer portugieser, oporto), Andre, Rulandské modré (pinot noir).

Na Krakowskich targach, mogliśmy sprawdzić kilka etykiet. Osobiście zdegustowałem Veltlinske Zelene Collection 15Q8 z późnego zbioru. Wino pochodzi z podregionu winiarskiego Moraw – Slovacka. Różnorodne i harmonijne wino. Dobrze zbudowane. W nosie średnio intensywne, przyjemne, rześkie z aromatami kwiatowymi i miodu. W ustach ostre, pikantne, z odmianową świeżą kwasowością. Czujemy dojrzałe żółte owoce i limonkę. Długie i harmonijne. Prosi się o talerzyk przekąsek. Drugim winem zdegustowanym na Morawskim stoisku był Ryzlink Vlassky EGO vin ze wsi pod Mikulovem – Perna. Charakterystyczne, o różnowodnej gamie aromatów. Przyjemne do wieczoru przed kominkiem. Zapach: intensywny, dojrzały, złożony, mineralny, owocowy, lekko korzenny. Z nutą żółtych owoców, cytrusów i aromatycznych ziół. W ustach przyjemnie harmonijne, soczyście kwasowe., o sredniej budowie. Średnio długie. Fajne. Trzecie wino tej degustacji to Ryzlink Rynsky z Zamkowej winnicy Bzenek w Mikulovie. Winnica Mikulov za Cihelną od lat zalicza się do najwyżej ocenianych winnic regionu, tworząc piękne wina. Do fermentacji i dojrzewania użyto dużej beczki co pozwoliło nadać winu charakterystyki. Charakteryzuje się silnym aromatem cytrusów, rokitnika i suszonych ziół. Posiada wysoką kwasowość, dającą dużą świeżość.

Winiarze z Moraw serdecznie zapraszają do odwiedzin wszystkich miłośników wina, biesiady w piwniczkach i enoturystyki. Pamiętajcie pierwsze kroki skierować po paszport winiarski. Otrzymacie kieliszek i dokument z mapą winnic, które trzeba odwiedzić i skosztować ich specjałów. Miłej zabawy.

Ahoj

Autor: R.W

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *