INFORMACJE BRANŻOWE

ENOBUSEM na ENOEXPO

Targi Enoexpo czyli stały punkt w kalendarzu każdego miłośnika z branży winiarskiej już za nami. To winne święto jak co roku odwiedziła rzesza zwiedzających oraz wystawców.

Pierwszy raz z Katowic odjechał enobus zawożąc pracowników gastronomi wprost pod hale EXPO w Krakowie. Podczas trzech dni targów mieliśmy okazję rozmawiać i wymieniać się doświadczeniami z winiarzami podczas wizyt na stoiskach, jak również w czasie degustacji komentowanych masterclass, gdzie historie winnic, szczepów winorośli czy regionów winiarskich były nam przedstawione przez najlepszych w Polsce specjalistów. Tematem przewodnim podczas wydarzenia były lokalne szczepy winorośli.

Pierwszego dnia mogliśmy poznać węgierskie i polskie odmiany podczas dwóch degustacji prowadzonych przez Master Sommeliera Piotra Pietrasa. Drugiego dnia dogłębną analizę szczepu Fernao Pires przeprowadził Andrzej Strzelczyk. Ostatni dzień targów to czas podsumowań i pożegnań, jednak podczas Akademii Enoexpo nie zabrakło pełnych wiedzy seminariów. My odwiedziliśmy degustację Niemieckiego Instytutu Wina gdzie swoją wiedzę na temat Rieslinga i Spätburgundera przekazał nam Mariusz Kapczyński. Nie sposób wymienić wszystkich tegorocznych wydarzeń i prowadzących, tym bardziej, że odwiedziliśmy również dziesiątki stoisk gdzie można było porozmawiać bezpośrednio z winiarzami. Świetne wina spotkaliśmy na stoisku win niemieckich, zaskoczyły nas Włochy, Armenia i Słowacja. Zajrzeliśmy tez obowiązkowo na stoiska z naszym rodzimymi winami .

Przyszłoroczne 18 międzynarodowe targi wina w Krakowie odwiedzimy na pewno mając nadzieje, enobusów będzie więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *